Dnia 1 stycznia 2012 roku weszły w życie zmiany w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, których następstwem będzie przebudowa systemu gospodarki odpadami komunalnymi w gminach.
Dla mieszkańców najistotniejszą zmianą będzie zastąpienie obowiązku podpisywania umów na odbiór odpadów komunalnych z przedsiębiorstwami posiadającymi stosowne zezwolenie Wójta Gminy i zapłaty za usługę na rzecz tych przedsiębiorstw, obowiązkiem opłaty na rzecz gminy za gospodarowanie odpadami komunalnymi. W zależności od wyboru Rady Gminy wysokość opłaty będzie zależeć od:
* ilości mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość, lub
* ilości zużytej wody z danej nieruchomości, lub
* powierzchni lokalu mieszkalnego
oraz stawki opłaty ustalonej przez Radę Gminy. Możliwe jest też uchwalenie jednej stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od gospodarstwa domowego. Dla tych, którzy będą zbierać odpady w sposób selektywny będzie ustalona niższa opłata za gospodarowanie odpadami. Rada Gminy ustali również termin, częstotliwość i tryb uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Opłaty będą naliczane na podstawie deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właściciela nieruchomości, w terminie i na wzorze ustalonym przez Radę Gminy. Do pierwszej deklaracji należy dołączyć kopię posiadanej umowy na odbieranie odpadów komunalnych. W przypadku niezłożenia deklaracji, lub uzasadnionych wątpliwości, co do zawartych w deklaracji danych, Wójt w drodze decyzji określi wysokość należnej opłaty. Z pobranych opłat gmina pokryje koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, które obejmują koszty:
* odbierania, transportu, zbierania, odzysku i unieszkodliwiania odpadów komunalnych,
* tworzenia i utrzymania punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych,
* obsługi administracyjnej tego systemu.
Odbiór odpadów komunalnych będzie prowadzony przez przedsiębiorstwo, które będzie wyłonione w drodze przetargu. Nowy system zacznie funkcjonować z dniem 1 lipca 2013 roku. Do tego czasu należy posiadać umowy na odbiór odpadów komunalnych z przedsiębiorstwami posiadającymi zezwolenie Wójta na świadczenie takich usług. Aby nie ponosić podwójnie opłat za odbiór odpadów komunalnych po dniu 1 lipca 2013 roku mieszkańcy muszą pamiętać, by w odpowiednim czasie wypowiedzieć umowy z przedsiębiorstwami.
Zachęcamy do wzięcia udziału w zamieszczonej po prawej stronie sondzie w sprawie preferowanego sposobu naliczania opłat za gospodarowanie odpadami.