Co to jest społeczeństwo obywatelskie? Jakie są jego koncepcje? Jakie cechy powinien posiadać aktywny obywatel? Na te i inne pytania można było uzyskać odpowiedź podczas warsztatów dotyczących zasad funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego. Spotkanie poprowadził prof. Leszek Woszczek.
Gmina Gdów przystąpiła do projektu pn. "Wiemy, rozumiemy więc działamy - promowanie aktywnego udziału w życiu politycznym oraz pobudzanie aktywności obywatelskiej kobiet poprzez działania edukacyjne, promocyjne i informacyjne". Jest on skierowany do 60 kobiet mieszkających na terenie gminy Gdów oraz 20 pań z gminy Dębno.
Projekt ma na celu poprawę świadomości kobiet, pobudzanie ich aktywności na szczeblu politycznym i obywatelskim oraz wzrost aktywności lokalnych społeczności.
Uczestniczki wezmą udział w warsztatach i projektach dotyczących inicjatyw lokalnych i społeczeństwa obywatelskiego. Zostaną utworzone też portale internetowe, na których znajdą się informacje na temat realizowanego projektu, prezentacje sylwetek liderów, informacje o wydawanych publikacjach i inne. Dla uczestniczek projektu zostanie zorganizowany wyjazd do Sejmu RP, w czasie którego panie będą miały okazję zapoznać się z pracą kobiet – parlamentarzystów.
Pierwsze warsztaty pn. „Zasady funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego – możliwości i korzyści płynące z podejmowanych inicjatyw obywatelskich i aktywnego udziału obywatela w życiu społeczności lokalnej” poprowadził prof. Leszek Woszczek z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Kolejne spotkanie już za miesiąc. Będzie ono dotyczyło formalno- prawnych aspektów zakładania oraz funkcjonowania stowarzyszeń i zrzeszeń społeczności lokalnej. Prelegentem będzie sędzia Marek Sidełko z Sądu Okręgowego w Katowicach.
Projekt prowadzi Stowarzyszenie CREDO z Brzeska. Jest on realizowany przy wsparciu Szwajcarii w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Zakończenie programu zaplanowano w marcu 2013.