Gospodarzami tegorocznych dożynek gminnych były Podolany – wieś słynąca z organizacji Międzynarodowego Festiwalu Piosenki i Form Twórczych Osób Niepełnosprawnych. Oficjalnego otwarcia uroczystości dokonał gospodarz gminy Gdów – wójt Zbigniew Wojas. - Dla rolników nadszedł czas radowania się z owoców ciężkiej pracy. To dzięki nim możemy codziennie cieszyć się darem, jakim jest chleb. Oby nigdy go nam nie zabrakło - mówił włodarz i dziękował wszystkim, którzy pomogli zorganizować tegoroczne święto plonów.
Uroczystości dożynkowe rozpoczął korowód z udziałem m.in. Kapeli Ludowej „Gdowianie”, gości jadących bryczkami oraz członkiń Kół Gospodyń Wiejskich z dziesięciu wsi (Podolan, Klęczany, Wieńca, Niewiarowa, Wiatowic, Fałkowic, Zagórzan, Bilczyc, Zręczyc i Książnic). Jak co roku rolnicy modlili się też podczas mszy św. będącej podziękowaniem za tegoroczne plony. Eucharystię koncelebrowali proboszczowie: ks. Stanisław Bętkowski z parafii gdowskiej oraz ks. dziekan Paweł Sukiennik z parafii w Niegowici.
Gości przywitały ludowe melodie w wykonaniu Kapeli Regionalnej „Gdowianie”.
Życzenia obfitych plonów, szczęścia i miłości bliskich wszystkim rolnikom złożył listownie premier Donald Tusk. – Ziemia Gdowska ma bogatą historię
i zadziwia różnorodnością kultur – pisał prezes Rady Ministrów. Nawiązał również do sytuacji rolników w Unii Europejskiej. Podkreślił, że polskie produkty rolne cechuje wysoka jakość i zwrócił uwagę na ich coraz większy udział w unijnych rynkach.
Ciepłe słowa do uczestników dożynek w Podolanach skierowali w listach również eurodeputowana Róża Thun i marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa, którym obowiązki służbowe nie pozwoliły wziąć udziału w uroczystościach.
Następnie na scenie odbył się tradycyjny obrzęd chleba. Starościna i Starosta dożynek (w tej roli Franciszka Dziewońska i Tadeusz Ciulemba) wręczyli wójtowi Zbigniewowi Wojasowi oraz przewodniczącemu Rady Gminy Gdów Tadeuszowi Ciężarkowi chleb, którym obdarowani podzielili się z mieszkańcami. Włodarz gminy musiał nie tylko pokroić bochen, ale także własnoręcznie zrobić masło w maselnicy. Wójt z zadania wywiązał się śpiewająco zapewniając uczestnikom dożynek chleb posmarowany masłem. Gospodarz gminy wraz z przewodniczącym Rady jako pierwsi otrzymali tradycyjny wieniec dożynkowy uwity przez KGW z Podolan, którego wręczenie poprzedziła piosenka w wykonaniu członkiń.
„Obśpiewani” zostali również m.in. wojewoda Stanisław Kracik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Rafał Baniak, przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Kazimierz Barczyk, Komendant Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie Bogusław Kogut, Komendant Powiatowy PSP Jacek Ambrożkiewicz, radna powiatu wielickiego Małgorzata Dymek, prezes Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych Bohdan Laskosz , przewodnicząca Wojewódzkiej Rady Kół Gospodyń Wiejskich Maria Łakoma, oraz prezes Spółdzielni Kółek Rolniczych w Gdowie Kazimierz Pilch. W sumie wręczono 10 wieńców, które wzięły udział w dorocznym konkursie.
W tym roku komisja oceniająca w składzie: przewodnicząca Wojewódzkiej Rady Kół Gospodyń Wiejskich Maria Łakoma, przewodnicząca Gminnej Rady KGW Maria Mleczko oraz Halina Pawlak z Ośrodka Doradztwa Rolniczego przyznały wyróżnienia wszystkim wieńcom doceniając kunszt i ogrom pracy włożony w ich wykonanie. Nagrodę specjalną ufundowaną przez Kazimierza Barczyka otrzymały panie z KGW z Podolan – To nie tylko za piękny wieniec, ale również organizację tegorocznych dożynek – powiedział przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego wręczając gospodyniom puchar.
Na dożynkach nie zabrakło akcentów humorystycznych. Panie z KGW z Podolan wykonały piosenkę, której poszczególne zwrotki zadedykowały zaproszonym gościom. W trafny i zabawny sposób opisały pracę, cechy charakterystyczne i zwyczaje „ obśpiewywanych” osób. Jak nakazuje zwyczaj bohaterowie piosenki wręczyli symboliczne datki na rzecz koła w zamian otrzymując wianuszki dożynkowe.
Rozrywkę zgromadzonym zapewnił również kabaret gospodyń z Gdowa, które zaprezentowały scenkę u lekarza. O oprawę muzyczną zadbała Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Gminy Gdów, która zagrała kilka znanych przebojów. Zabawę taneczną poprowadził natomiast zespół VIP.
Podczas dożynek można było obejrzeć wystawę płodów rolnych oraz maszyn rolniczych, a wśród nich kopaczkę z 1962 roku pochodzącą z gospodarstwa wójta Wojasa.
Dla dzieci przygotowano dmuchany zamek i przejażdżki na kucyku.
Tekst i zdjęcia Anna Tatka