Uczniowie z Gimnazjum im. Księdza Karola Wojtyły w Niegowici uczestniczyli w projekcie pt. „Trzy kroki do teatru”. Na zaproszenie Centrum Kultury zajęcia prowadzili artyści z krakowskiego Teatru Figur.
„Trzy korki do teatru” to program wspierający edukację kulturalną. Przygotowany został specjalnie z myślą o uczniach i nauczycielach. Tytułowe „trzy kroki” oznaczają kolejne części projektu - teatr naukowy, udział w spektaklu oraz warsztaty teatralne.
Teatr naukowy to nic innego jak warsztaty, w ramach których wiedza i umiejętności przekazywane są w formie zajęć teatralnych. Gimnazjaliści z Niegowici zastanawiali się i badali jakiego koloru jest światło oraz rozmawiali o polaryzacji i pryzmatach w teatrze cieni.
W ramach drugiego kroku młodzież obejrzała spektakl cieniowy pt. Zapach słoni po deszczu, inspirowany powieścią Italo Calvino pt. „Niewidzialne miasta”. Była to wyprawa do krainy niewidzialnych miast i egzotycznej muzyki. Spektakl praktycznie pozbawiony słów, wymagał od widza uruchomienia zmysłów i wyobraźni. Każda z etiud pokazywała miasto w innej odsłonie: miasto-marzenie, miasto powietrzne, obnażone oraz opresyjne. Uczniowie wzięli udział także w warsztatach pomagających w interpretacji spektaklu.
Ostatni krok to warsztaty teatralne. Gimnazjaliści uczyli się m.in. jak działa teatr cieni i samodzielnie przygotowali spektakl cieniowy. W ramach projektu odbędą się również warsztaty dla instruktorów i animatorów, które zaplanowano w lutym br. w Centrum Kultury w Gdowie
Udział w projekcie to niezwykłe doświadczenie teatralne, w czasie którego młodzież mogła odkryć inny, mniej znany wymiar teatru. Tego typu zajęcia rozwijają wyobraźnię młodych ludzi i wpływają na ich rozwój artystyczny. Program z pewnością poszerzył ich wiedzę o sztuce teatru będąc jednocześnie wspaniałą przygodą. Mam nadzieje, że wiedza i doświadczenia wyniesione z warsztatów zaowocują podczas Młodzieżowych Spotkań Teatralnych RAMPA 2012, na które już dziś zapraszam - podsumowuje działania Edyta Trojańska – Urbanik, dyrektor Centrum Kultury w Gdowie.