Menu

Witamy, dzisiaj jest Sunday, 24 November 2024 r. Imieniny: Emmy, Flory i Romana
RSS

Aktualności

  • Saturday, 5 March 2011 r.

    Święto Konstytucji 3 Maja

    220 lat temu - 3 maja 1791r. - Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była ona drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli.

    Uroczyste obchody rocznicowe w Gdowie rozpoczęła Msza Święta w intencji Ojczyzny w Sanktuarium Matki Bożej Gdowskiej. W nabożeństwie udział wzięli m.in.: mieszkańcy, kombatanci, harcerze, strażacy, młodzież szkolna, przedstawiciele rodziny Jana Fitzke i Jana Kaczmarczyka, reprezentanci organizacji społecznych i politycznych, Orkiestra Dęta Gminy Gdów oraz przedstawiciele władz samorządowych. Po mszy świętej uczestnicy przemaszerowali przed Pomnik Pamięci Narodowej na Rynku w Gdowie. Przedstawiciele organizacji społecznych i politycznych złożyli kwiaty i zapalili znicze przed Pomnikiem. Kolejnym punktem uroczystości było posadzenie "Dębów Pamięci" dla uhonorowania Porucznika Jana Fitzke oraz Aspiranta Policji Państwowej Jana Kaczmarczyka zamordowanych w 1940r. przez NKWD. Gmina Gdów włączyła się do ogólnopolskiej akcji „Katyń... ocalić od zapomnienia”. Program zakłada posadzenie 21 473 drzew. Jeden „dąb pamięci” symbolizuje jednego Polaka zamordowanego przez reżim stalinowski w 1940r. Zarówno Jan Fitzke jak i Jan Kaczmarczyk są bezpośrednio związani z gminą Gdów.

    Jan Józef Fitzke urodził się w 1909r. w Gdowie. Jego ojciec pełnił obowiązki sekretarza gminnego. Jan Fitzke z wykształcenia był archeologiem. Pełnił m.in.obowiązki kustosza Muzeum Wołyńskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Pod jego kierownictwem instutucja rozkwitła. Jan Fitzke napisał pracę doktorską, której już nie zdążył obronić. Został powołany jako podporucznik rezerwy do I Pułku Strzelców Podhalańskich. Zamordowano go najprawdopodobniej 27 kwietnia 1940r.

    Jan Kaczmarczyk pochodził z Grzybowej – przysiółku Gdowa. Jego żona Maria była mieszkanką Bilczyc. Po ślubie osiedlili się w Słopcach niedaleko Nowogródka (teren dzisiejszej Białorusi). Jan Kaczmarczyk pełnił tam obowiązki Aspiranta Policji Państwowej. Został zamordowany strzałem w tył głowy w 1940r.

    Dęby Pamięci zostały posadzone przez krewnych zamordowanych oraz przedstawicieli władz samorządowych na gdowskich plantach. Następnie krótką część artystyczną zaprezentowali uczniowie z Gimnazjum im. ks. Karola Wojtyły w Niegowici. Uroczystości zakończyły się odegraniem marsza przez Orkiestrę Dętą Gminy Gdów.

    MG

Galeria

Do góry Powrót