16 druhów z jednostek w Ciachwie, Gdowie, Pierzchowie, Wiatowicach i Winiarach uczestniczyło w kursie kwalifikowanej pierwszej pomocy, który odbywał się w remizie OSP Winiary.
Celem kształcenia było przygotowanie ratowników do realizacji zadań z zakresu ratownictwa w czasie akcji, w których biorą udział. W szczególności chodziło o nabycie umiejętności udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego w miejscu zdarzenia do czasu przekazania poszkodowanych załodze karetki pogotowia.
Kurs obejmował 66 godzin zajęć (25 godzin wykładów oraz 41 godzin ćwiczeń praktycznych). Szkolenie odbywało się w weekendy oraz w dni powszednie w godzinach popołudniowych. Tematyka obejmowała m.in. podstawowe czynności ratujących życie, obsługę AED, postępowanie w przypadkach urazowych i nieurazowych, działanie w czasie katastrof i wypadków masowych oraz udzielanie pomocy w przypadku utraty przytomności, wstrząsów, drgawek, cukrzycy, zawału mięśnia sercowego, udaru mózgu, zatruć, podtopień, krwotoków, złamań i urazów kończyn i innych.
Szkolenie zakończyło się egzaminem z zakresu wiedzy i umiejętności objętych programem kursu i składało się z dwóch etapów. Część teoretyczna została przeprowadzona w formie testu składającego się z 30 pytań wybranych przez komisję spośród zadań testowych opracowanych przez Centrum Egzaminów Medycznych. Podstawą do zaliczenia egzaminu teoretycznego było udzielenie prawidłowych odpowiedzi na co najmniej 90 % pytań. Pozytywny wynik tej części egzaminu był warunkiem dopuszczenia do egzaminu praktycznego, który polegał na wykonaniu zadań sprawdzających praktyczne postępowanie w ramach kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz wykonanie resuscytacji krążeniowo-oddechowej na fantomie.
Wszyscy uczestnicy złożyli egzamin z wynikiem pozytywnym i otrzymali zaświadczenie ukończenia kursu z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy. Uzyskali oni uprawnienia ratownika w rozumieniu Art. 13. 1. Ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym1. Uzyskane zaświadczanie jest ważne przez okres 3 lat od dnia jego wydania. Koszt szkolenia wyniósł około 12 000zł. i w całości został pokryty z budżetu Gminy Gdów.