• Witamy na stronie gminy Gdów

    Tutaj znajdziesz informacje m.in. o historii, turystyce, inwestycjach i aktualnych wydarzeniach.
    Dowiedz się więcej o naszej gminie.
  • SMSowy System Ostrzegania

    Jeżeli chcesz otrzymywać za darmo na swoją komórkę komunikaty ostrzegawcze, zapisz się do naszego systemu.
  • Dla turysty

    Poczytaj o zabytkach i ciekawych miejscach, które warto odwiedzić będąc w gminie Gdów.
  • Panoramy 3D

    Malownicze krajobrazy, z których słynie gmina Gdów zachęcają do odwiedzenia tego zakątka Polski.
  • Mistrzowska gmina

    Gmina Gdów została laureatem I edycji konkursu Mistrzowska Gmina 2009/2010, którego celem jest wyłonienie najbardziej aktywnych gmin w Polsce.

Kalendarium imprez

RSS

Aktualności

  • Thursday, 17 May 2012 r., Informacje

    Przeciw przemocy w rodzinie

    Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdowie zorganizował konferencję pn. „Otwórz oczy i bądź wolny od przemocy”, w której wzięli udział nauczyciele, dyrektorzy placówek oświatowych, policjanci, pracownicy instytucji pomocy społecznej i ośrodków wsparcia, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz mieszkańcy Gminy Gdów.

    Pierwszy blok tematyczny konferencji dotyczył zjawiska przemocy w rodzinie, jego przyczyn oraz sytuacji psychologicznej ofiar i sprawców przemocy. Temat omówiła Iwona Wiśniewska - Dyrektor Ośrodka dla Osób Dotkniętych Przemocą w Krakowie. Kolejny referat, wygłoszony przez Kierownika GOPS w Gdowie Teresę Kąkol, prezentował lokalny system zapobiegania zjawiskom patologicznym oraz działania podejmowane w tym zakresie w naszej Gminie. Następnie głos zabrała Jolanta Gądek, która z ramienia PCPR w Wieliczce koordynuje działania w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Prelegenci szczegółowo omówili zjawisko, które było przedmiotem konferencji.

    W ostatnim czasie Polacy zaczęli dostrzegać problem przemocy, ale mimo to nadal popularne są mylące przeświadczenia. Niektórzy są przekonani, że „ofiarami przemocy są wyłącznie kobiety”, a „o stosowaniu przemocy świadczą tylko widoczne ślady na ciele ofiary”. Popularny jest też pogląd, że „swoje brudy pierze się we własnym domu”. W ostatnich latach przeprowadzono kilka kampanii medialnych, których celem było zwrócenie uwagi na skalę problemu. Z roku na rok działalność poszczególnych służ jest coraz bardziej skuteczna. Jednak bardzo niepokojący jest fakt, że mieszkańcy nie wiedzą do jakich instytucji mogą się zgłosić po niezbędną pomoc. Barania pokazały, że ponad 70% Małopolan wskazało poradnie psychologiczno-pedagogicznej jako instytucję pomagającą w przypadku przemocy w rodzinie. Uczestnicy konferencji doszli do wniosku, że koniczne jest zwiększenie działań mających na celu edukację mieszkańców w zakresie znajomości instytucji pomocowych i konkretnych sposobów reagowania na omawiane zjawisko. Należy także dokonywać stałego przeglądu obowiązujących uregulowań prawnych oraz badać ich skuteczność.

Galeria

Do góry Powrót