Menu

Witamy, dzisiaj jest Sunday, 24 November 2024 r. Imieniny: Emmy, Flory i Romana
RSS

Aktualności

  • Thursday, 6 October 2011 r.

    „Przeciw przemocy” w gminie Gdów

    Od początku stycznia 2011 r. Gmina Gdów poprzez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej realizowała projekt pn. „Otwórz oczy i bądź wolny od przemocy”. Jego głównym celem było zwiększenie skuteczności działania służb społecznych z zakresu zapobiegania i zwalczania przemocy w rodzinie.

    W projekcie uczestniczyło 44 przedstawicieli lokalnego systemu przeciwdziałania przemocy. Byli to: policjanci patroli interwencyjnych, dzielnicowi, pracownicy socjalni, pedagodzy szkolni, nauczyciele, psycholodzy, pielęgniarki środowiskowe oraz  przedstawiciele organizacji pozarządowych. Najczęściej to właśnie te osoby jako pierwsze dostrzegają  przemoc w rodzinie i mogą podjąć odpowiednie działania.  Aby ich pomoc dla ofiar przemocy była skuteczna, konieczna jest współpraca w zakresie wsparcia psychologicznego, socjalnego, medycznego i prawnego. Ten właśnie aspekt, kompleksowej i wielodyscyplinarnej pomocy, był doskonalony w projekcie. W ramach programu została przeprowadzona kampania informacyjno – edukacyjna przy współudziale mediów lokalnych. GOPS przygotował i rozpowszechnił na terenie gminy Gdów ulotki i plakaty z informacjami dotyczącymi przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Kolejna część zadania obejmowała specjalistyczne szkolenia uczestników dotyczące m.in. rozpoznawania ofiar przemocy, pracy z osobami dotkniętymi tym zjawiskiem, przemocy seksualnej wobec dzieci, procedury „Niebieskiej Karty” i inne. Przy Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Gdowie powstał specjalny Punkt Wsparcia przeznaczony dla osób doświadczających przemocy, w którym udzielano fachowych porad psychologicznych i prawnych oraz świadczono pomoc socjalną. Osoby biorące udział w projekcie podniosły swoje umiejętności w zakresie prawidłowego reagowania na przypadki stosowania przemocy oraz  pracy z rodzinami zagrożonymi tym zjawiskiem. 23 mają br. w Centrum Kultury w Gdowie odbyła się konferencja podsumowująca podjęte działania. Spotkanie skierowane była przede wszystkim do mieszkańców. Uczestnicy doszli do przekonania, że reagowanie na przemoc domową jest dla ofiary i sprawcy czytelnym komunikatem, że sytuacja rodziny nie jest sprawą prywatną, a krzywdzenia osób bliskich nie akceptuje się społecznie.

    Projekt był współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Wartość projektu wyniosła 50 000 zł.

    MG

Galeria

Do góry Powrót