W minioną niedzielę odbyła się długo oczekiwana promocja książki „Historia kołami się toczy”. Publikacja ta przybliża historię i działalność 22 Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Gdów. Zawiera ona archiwalne zdjęcia, a także fotografie przedstawiające rękodzieło Pań z KGW. Jest to już trzecia książka poświęcona kołom gospodyń. Pierwszą zatytułowano „Kobieta sercem wsi”. Kolejna pt.: „ Tradycja zaczarowana w potrawach regionu wielickiego. PRZYgdowskieSmaki”, wydana w 2009 roku, stanowi zbiór przepisów na tradycyjne potrawy.
Promocję książki zorganizowano w auli Gimnazjum w Gdowie. Gości powitała Orkiestra Dęta Gminy Gdów pod dyrekcją Adama Czyżowskiego. Kilka skocznych melodii, które porwały część gości do tańca, zagrała Kapela Regionalna Gdowianie. Następnie głos zabrał wójt Zbigniew Wojas, który podkreślił jak wielkie znaczenie dla promocji gminy mają koła gospodyń wiejskich. Przypomniał, że nigdzie w Polsce nie ma ich aż tylu. O 50-letniej tradycji KGW mówiła również przewodnicząca Gminnej Rady KGW Maria Mleczko. Zaznaczyła, ze działania Pań z KGW są bezinteresowne i mają na celu polepszenie warunków życia na wsi, pogłębianie wiedzy o regionie, kultywowanie i promowanie kultury oraz tradycji ludowej. Koła czynią to poprzez udział w konkursach i uroczystościach zarówno gminnych, wojewódzkich jak i ogólnopolskich. Prezentują się wówczas w strojach ludowych (obecnie KGW posiadają 150 kompletów), serwują tradycyjne potrawy i śpiewają regionalne pieśni.
Na temat powstania książki o KGW kilka słów powiedziała jej redaktorka – Barbara Rotter-Stankiewicz. Przyznała, że podczas tworzenia tekstów miała okazję poznać osobiście wiele gospodyń i poznać niemal wszystkie zakamarki gminy. Zaznaczyła, że to dzięki kronikom i archiwalnym zdjęciom dostarczonym przez Panie z KGW mogła spisać historię ich wieloletniej działalności.
Gwoździem programu był pokaz mody zatytułowany „Kobieta zmienną jest”. Trzynaście mieszkanek gminy Gdów, przy dźwiękach muzyki, w blasku reflektorów i przy aplauzie publiczności prezentowało kolekcje ubrań firmy GIZIA MODA. Panie zostały uczesane przez Salon Fryzur Urszula Biernat (Gdów- Rynek 1253), zaś makijażem zajął się Gabinet Kosmetyczny MARZENIE, (Gdów- Galeria Gdowska I piętro). Choreografię pokazu ułożyła Magdalena Ciężarek z Centrum Kultury w Gdowie.
Jako modelki wystąpiły:
1.Elżbieta Migała- Książnice
2.Agnieszka Winiarska- Gdów
3.Małgorzata Wcisło- Szczytniki
4.Feliks Grażyna- Gdów
5.Natanek Czesława- Zagórzany
6.Beata Zdebska- Klęczana
7.Urszula Kaczmarczyk-Klęczana
8.Agata Hankus- Kunice
9.Małgorzata Więcław- Wiatowice
10.Elżbieta Zdebska- Stryszowa
11.Beata Podkul- Gdów
12.Agnieszka Kasprzyk-Hucisko
13.Katarzyna Wcisło- Szostak- Szczytniki
Po pokazie goście mieli okazję spróbować przysmaków przygotowanych przez Panie z KGW.