Gmina Gdów poprzez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej realizuje 3-letni projekt systemowy pn. „Aktywizacja mieszkańców Gminy Gdów”. W 2011r. zadanie realizowano w Warsztatach Terapii Zajęciowej w Podolanach.
Niepełnosprawni uczestniczyli w kursie projektowania ogrodu przydomowego oraz kursie florystycznym. Projekt przewidywał także udział w zajęciach z muzykoterapii i choreoterapii. W czasie treningu umiejętności życiowych beneficjenci uczyli się m.in. gospodarowania finansami domowymi, załatwiania spraw urzędowych, zarządzania swoim czasem wolnym itp. Kolejny element programu to zajęcia z rehabilitacji ruchowej. Podopieczni WTZ-ów uczestniczyli w 3-dniowym pobycie rehabilitacyjnym w Regietowie oraz w zajęciach rekreacyjno-leczniczych w Kopalni Soli w Bochni. W ramach wsparcia niepełnosprawni korzystali także z porad psychologa.
W piątkowe przedpołudnie w Centrum Kultury w Gdowie odbyła się konferencja, na której podsumowano działania podjęte w ramach projektu „Aktywizacja mieszkańców Gminy Gdów” w 2011r. W spotkaniu uczestniczyli m.in. niepełnosprawni z Warsztatów Terapii Zajęciowej w Podolanach i ich terapeuci, przedstawiciele władz samorządowych, pracownicy GOPS-u, ludzie nauki, mieszkańcy i inni. Temat wsparcia osób niepełnosprawnych intelektualnie i psychicznie na przykładzie działalności WTZ omówiła prof. Elżbieta Minczakiewicz z Uniwersytetu Pedagogicznego, natomiast o jakości życia osób niepełnosprawnych i ich rodzin opowiadał dr Hubert Kaszyński z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zebrani zgodnie przyznali, że osoby niepełnosprawne biorące udział w projekcie zostały wyposażone w wiedzę i umiejętności w zakresie samodzielnego i aktywnego życia w społeczeństwie. Podjęte działania miały na celu zwiększenie aktywności społecznej, zawodowej i zdrowotnej osób niepełnosprawnych przez wsparcie ich w pokonywaniu barier psychospołecznych, podniesienie kwalifikacji zawodowych oraz poprawę stanu zdrowia. W czasie konferencji swoje umiejętności zaprezentowali beneficjenci programu. Wystąpili oni z programem artystycznym pt. „Uśmiech na powitanie dnia”. Spektakl powstał w czasie zajęć z muzykoterapii.
Przez cały czas trwania projektu (2010r. – 2012r.) przy GOPS działa Punkt Informacji i Doradztwa dla Osób Niepełnosprawnych, w którym można skorzystać z pomocy pracownika socjalnego oraz prawnika. Wsparcie udzielane jest wszystkim mieszkańcom Gminy Gdów.
Obecnie trwa wstępna rekrutacja do kolejnej edycji projektu. Beneficjentami w 2012r. roku będą niepełnosprawni w wieku aktywności zawodowej, którzy są zainteresowani szkoleniami zawodowymi (m.in. kurs komputerowy, e-learningowy, przedsiębiorczości itp). Szczegóły w najbliższym czasie.
Projekt pn. „Aktywizacja mieszkańców Gminy Gdów” jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.