Uroczystą Mszą Świętą rozpoczęły się w miniony weekend w Pierzchowie uroczystości 15-lecia usypania Kopca gen. Jana Henryka Dąbrowskiego. Świętowano także 215 rocznicę powstania Mazurka Dąbrowskiego.
Eucharystię odprawił ks. ppor. Łukasz Hubacz - kapelan 6. Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie w asyście prałata Pawła Sukiennika. W nabożeństwie udział wzięli m.in.: mieszkańcy, kombatanci, harcerze, strażacy, koła gospodyń wiejskich, młodzież szkolna, reprezentanci organizacji społecznych, przedstawiciele władz samorządowych oraz zaproszeni goście. Po Mszy Świętej, na plac przy Kopcu gen. Dąbrowskiego, wjechali ułani z Krakowskiego Szwadronu Ułanów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego i rozpoczęła się oficjalna cześć uroczystości, w czasie której odsłonięto tablicę pamiątkową poświeconą prof. Kazimierzowi Bieleninowi. Profesor Kazimierz Bielenin był prezesem Stowarzyszenia Miłośników Mazurka Dąbrowskiego i jednocześnie jednym z inicjatorów budowy Kopca. W czasie uroczystości głos zabrali m.in. Wicewojewoda Małopolski Andrzej Harężlak, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Wojciech Kozak oraz Wójt Gminy Gdów Zbigniew Wojas.
W części artystycznej na scenie wystąpiła Reprezentacyjna Orkiestra Dęta Gminy Gdów. Następnie zaprezentowali się uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Pierzchowie oraz grupa śpiewacza Dąbrowszczanki. Część artystyczną zakończył koncert na fletni pana w wykonaniu Janusza Gajca.
Patronat Honorowy nad uroczystościami objęli: Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa, Wojewoda Małopolski Jerzy Miller oraz Wójt Gminy Gdów Zbigniew Wojas.
Przedsięwzięcie zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.
Więcej fotografii z uroczystości można obejrzeć w Galerii (zakładka: Multimedia)
Krótka informacja dotycząca Kopca gen. Jana Henryka Dąbrowskiego
Jeszcze w XIX w. mieszkańcy Pierzchowa i okolicznych miejscowości wznieśli kopiec pamięci gen. Jana Henryka Dąbrowskiego. Jednak ich dzieło zostało zniszczone w czasie II wojny światowej.
W latach 90 ubiegłego wieku z inicjatywy mieszkańców wsi oraz przy wsparciu Stowarzyszenia Miłośników Mazurka Dąbrowskiego podjęto decyzję o odbudowie kopca. Komitetem budowy kierował prezes Stowarzyszenia prof. dr hab. Kazimierz Bielenin. W sierpniu 1995r. żołnierze 3. Pułku Saperów z Dębicy rozpoczęli budowę. W 1996 roku wmurowano kamień węgielny. W specjalnej niszy u podstawy kopca złożono akt erekcyjny, rys historyczny budowy kopca oraz imienny wykaz osób i instytucji, które włączyły się w to dzieło. Słowa aktu erekcyjnego brzmiały następująco „W 1872 roku w Pierzchowcu, w miejscu urodzenia gen. Jan Henryka Dąbrowskiego, twórcy legionów Polskich we Włoszech wzniesiono kopiec i ustawiono pomnik. Pomnik przetrwał do dzisiaj, natomiast kopiec w czasie okupacji hitlerowskiej uległ zniszczeniu. W dniu dzisiejszym, 15 czerwca 1996r., wypełniając wole społeczeństwa, kładziemy kamień węgielny pod budowę nowego kopca, który stanie się dowodem pamięci Polsków o gen. Janie Henryku Dąbrowskim. Zasadniczy ciężar budowy spoczywa na Wojsku Polskim, a w szczególności na 3. Pułku Saperów z Dębicy. Ze wszystkich cmentarzy, gdzie spoczywają ci, co polegli za tę, co nie zginęła, a więc pól bitewnych, obozów koncentracyjnych, łagrów i innych miejsc kaźni oraz kopców zostanie przywieziona ziemia i włączona do rodzinnej gleby Pierzchowca. W symbolicznym sypaniu kopca weźmie udział młodzież, w tym młodzież zorganizowana w harcerstwie. Inicjatywę wybudowania kopca wysuwaną przez wiele osób podjęło Stowarzyszenie Miłośników Mazurka Dąbrowskiego przy pełnej aprobacie obecnych władz Urzędu Gminy w Gdowie. Wyłoniony Komitet Budowy Kopca w Pierzchowcu łącznie z przedstawicielami miejscowej ludności przewiduje, że zakończenie wznoszenia kopca nastąpi 15 lipca 1997r., w dwusetną rocznicę powstania „Pieśni legionów”. Pieśni, która stała się już w okresie powstania listopadowego hymnem narodowym, a w Polsce Niepodległej Polskim Hymnem Państwowym. Nie wątpimy, że hymn „Jeszcze Polska nie zginęła” pozostanie hymnem państwowym dopóki Polska istnieć będzie. Pod aktem erekcyjnym podpisy złożyli: ówczesny wójt Gminy Gdów Tadeusz Witkowski oraz prezes Stowarzyszenia Miłośników Mazurka Dąbrowskiego prof. dr hab. Kazimierz Bielenin. Dokumenty włożono do łuski pocisku armatniego i złożono w niszy.
W 1997r. na kopcu przeprowadzono roboty wykończeniowe. Ustawiono figurę stożka, wykonano ścieżkę na szczyt, osadzono słupki ozdobne i zamontowano łańcuchy, na obelisku wygrawerowano słowa „Jeszcze Polska nie umarła, kiedy my żyjemy”. Odsłonięcia i poświęcenia kopca dokonano w 200 rocznicę powstania Mazurka Dąbrowskiego, 7 września 1997r.