Z dniem pierwszego stycznia bieżącego roku weszła w życie nowelizacja „Ustawy o ochronie zwierząt”. Głównym celem nowelizacji jest polepszenie bytu i ochrona zwierząt domowych. Choć owe polepszenie głównie wiążą się z większymi karami dla osób będących właścicielami zwierząt łamiących określone przepisy, która ta nowelizacja wprowadziła to należy przede wszystkim zwrócić uwagę, że nowe obostrzenia, które zostały wprowadzone z dniem 1 stycznia 2012 r. właściciel zwierząt domowych musi znać !
Wedle nowelizacji ustawy o niezgodne z prawem są wszelkie zabiegi mające na celu zmianę wyglądu zwierzęcia, wykonywanych w celu innym niż ratowanie jego zdrowia lub życia.
W szczególności dotyczy to tzw. kopiowania czyli przycinania psom uszu i ogonów.
Zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin
w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m .
Zabrania się też m.in. nabywania i wprowadzania do obrotu zwierząt domowych na targowiskach, targach i giełdach; nabywania i wprowadzania do obrotu psów i kotów poza miejscami ich chowu lub hodowli, rozmnażania psów i kotów w celach handlowych. Zakaz ten nie dotyczy hodowli zwierząt zarejestrowanych w ogólnokrajowych organizacjach społecznych, których statutowym celem jest działalność związana z hodowlą rasowych psów
i kotów.
Zabrania się puszczania psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekuna. Zakaz ten nie dotyczy terenu prywatnego, jeżeli teren ten jest ogrodzony w sposób uniemożliwiający psu wyjście.
Zabrania się utrzymywanie zwierząt w niewłaściwych warunkach bytowania, w tym utrzymywanie ich w stanie rażącego zaniedbania lub niechlujstwa, bądź w pomieszczeniach albo klatkach uniemożliwiających im zachowanie naturalnej pozycji, wystawianie zwierzęcia domowego lub gospodarskiego na działanie warunków atmosferycznych, które zagrażają jego zdrowiu lub życiu, utrzymywanie zwierzęcia bez odpowiedniego pokarmu lub wody przez okres wykraczający poza minimalne potrzeby właściwe dla gatunku.
Osoby, które będą uśmiercać zwierzę albo dokonywały uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów ustawy lub które będą działać ze szczególnym okrucieństwem, znęcać się nad zwierzętami, będą mogły trafić do więzienia na 2 lata, a przy szczególnym okrucieństwie czynu - nawet na 3 lata. W razie skazania za przestępstwo opisane powyżej sąd może orzec nawiązkę w wysokości od 500 zł do 100.000 zł na cel związany z ochroną zwierząt, wskazany przez sąd
Myśliwi nie mogą dokonywać odstrzału błąkających po terenie łowieckim się psów. Ustawa przymusza myśliwych do pouczenie właściciela zwierzęcia o obowiązku sprawowania kontroli nad nim. Ustawa nakazuje myśliwym odłowienie psa i dostarczenie go właścicielowi, a jeżeli ustalenie tej osoby nie jest możliwe dostarczenie do schroniska dla zwierząt. Odłowienie i dostarczenie psa odbywa się na koszt właściciela.
W celu zaznajomienia się z obowiązkami przedstawionymi powyżej oraz innymi niezmiernie ważnymi tyczącymi się ochronie zwierząt zapraszam do zapoznania się z ustawą z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2003 r. Nr 106, poz. 1002, z późn. zm) oraz z ustawą z dnia 16 września 2011 r. o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U z 2011r. Nr 230 poz1373).