Niezwykłą przygodę w czasie ferii zimowych przeżyli wychowankowie Placówki Opiekuńczo – Wychowawczej Wsparcia Dziennego dla Dzieci i Młodzieży w Zagórzanach. Poznawali oni najciekawsze zakątki Kopalni Soli w Bochni. Zwiedzanie było połączone z podziemnym noclegiem.
Uczestnicy wycieczki zobaczyli unikatowe komory o charakterystycznym kształcie i układzie geologicznym, kaplice z pięknymi rzeźbami i malowidłami, a także narzędzia i urządzenia górnicze, którymi kiedyś się posługiwano. Wychowankowie dowiedzieli się również jak dawniej funkcjonował system transportowy i system wentylacji w kopalni. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom oraz wykorzystaniu nowoczesnych technik multimedialnych prezentowany był rozwój techniki górniczej na przestrzeni wieków, zawody górnicze oraz podziemne żywioły, z jakimi zmagali się pracujący pod ziemią.
Zwiedzanie miało charakter podróży w czasie. Na trasie wędrówki przewodnikowi towarzyszyli polscy królowie, żupnicy genueńscy a nawet duch Cystersa - mnicha, z którego zakonem wiąże się początek kopalni w Bochni.
Nocy spędzonej w kopalni towarzyszyły dodatkowe atrakcje: przejazd kolejką, projekcja filmu w podziemnym kinie oraz tańce i zabawy na parkiecie podziemnej dyskoteki. Największym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży cieszył się zjazd 140 metrową zjeżdżalnią. Uczestnicy rozegrali także mecz na podziemnym boisku sportowym oraz korzystali z solnego placu zabaw.
Pobyt w Kopalni to także forma inhalacji. Mikroklimat podziemnych komór z powodzeniem wykorzystywany jest w leczeniu schorzeń układu oddechowego, astmy i alergii. Wyjątkowa czystość bakteriologiczna powietrza, stała temperatura, wysoka wilgotność względna powietrza oraz duża zawartość chlorku sodu i innych pierwiastków korzystnie wpływają na poprawę odporności i łagodzą objawy wielu schorzeń.