Projekt pt.: „Szkoła Podstawowa w Książnicach centrum edukacji dla wielu pokoleń” jest realizowany od 1 października 2011r. do 29 czerwca 2012 r. w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Głównym celem przedsięwzięcia współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej jest kultywowanie tradycji oraz tworzenie lokalnych inicjatyw ukierunkowanych na edukację w zakresie kultury regionalnej i ludowej.
Właśnie zakończyły się prowadzone przez KGW w miesiącu styczniu i lutym warsztaty kulinarno-edukacyjne. Zajęcia prowadziły nieodpłatnie członkinie miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich pod przewodnictwem przewodniczącej pani Stanisławy Martyki, skierowane były do dzieci , młodzieży i dorosłych. Celem warsztatów było przekazanie praktycznych i tradycyjnych sposobów przygotowywania żywności oraz szkolenie z zakresu kuchni regionalnej i tradycji kulinarnych naszej miejscowości. Produkty na zajęcia zakupiono ze środków unijnych.
Uczestnicy podpatrywali sposoby wykonywania regionalnych potraw demonstrowanych przez członkinie KGW. Dzieci i młodzież uważnie obserwowały poczynania pań z KGW i z dużym zaangażowaniem włączały się w przygotowanie dań naśladując je bardzo sprawnie.
Pieczołowicie i ze starannością mierzono, odważano składniki, z których wyczarowywano dania związane z naszym regionem. I tak pod okiem naszej mistrzyni pani Stasi beneficjenci wykonali tradycyjną święconkę na serwatce , rozgrzewającą parzybrodę , lepili pierogi, piekli faworki, pączki z ziemniakami, róże karnawałowe oponki serowe , kulali paruchy, kleili kartacze, piekli babcine placki pieczone na blasze, kroili boczek na skwarki, oraz warzywa na surówkę itp. Po każdych zajęciach odbywała się degustacja. Wszyscy uczestnicy byli ciekawi jak smakują potrawy regionalne w lokalnym wykonaniu.
Zgodnie z tradycją regionu beneficjenci nauczyli się profesjonalnej dekoracji stołów , trudnej sztuki składania serwetek oraz fachowej obsługi gościa. Zajęcia wspierane były przez p. dyr. miejscowej szkoły Elżbietę Ponisz i nauczycieli. Dzięki tym zajęciom w Książnicach nie ma obaw o zachowanie tradycji kulinarnych zarówno wśród starszego jak i młodszego pokolenia.
Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty bibułkarskie, na których uczestnicy poznali tajniki sztuki wykonywania różnorodnych kwiatów. Nauczyli się tworzyć wyroby z bibuły marszczonej i krepiny, poznali techniki bibułkarskie: skręcanie zwijanie, rolowanie na patyczku, wycinanie. Uczestnicy otrzymali niezbędne materiały warsztatowe zakupione ze środków unijnych i pod okiem instruktorki przystępowali do wykonywania kwiatów. Wiele radości sprawiło uczestnikom wykonanie dekoracyjnego bukieciku z kolorowych krokusów, okazałej róży, maków i chabrów. Warsztaty te, to nie tylko nowy i atrakcyjny sposób na spędzanie wolnego czasu, ale także możliwość, poprzez bibułkarstwo, podreperowania domowego budżetu.
Dużym zainteresowaniem cieszą się też warsztaty ludowo taneczne, które prowadzi tancerka, choreograf i instruktor tańca pani Anna Musiał. Beneficjenci- dzieci, młodzież i dorośli tańczą polskie tańce ludowe, szkockie i irlandzkie, znajdują siłę i czas na to, aby poznać, a tym samym kultywować taniec ludowy – ważny element naszej narodowej tożsamości. Warsztaty uczą współpracy , bycia w zespole , radości ze wspólnego działania. Okazuje się, że zajęcia projektowe doskonale połączyły i zintegrowały cztery pokolenia Książnic.
Koordynator : Danuta Wnęk