Od sierpnia 2010r. realizowane jest zadanie pn. „Budowa sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowości Gdów – Grzybowa – Etap II i Fałkowice Etap I – część Gdowa”. Planowany termin zakończenie prac został wyznaczony na koniec października 2011r.
Do tej pory gospodarstwa domowe w tej części gminy nie posiadały systemu odprowadzenia ścieków sanitarnych. Projekt zakłada budowę prawie 4 km sieci kanalizacyjnej. Odprowadzane ścieki będą pochodziły wyłącznie z gospodarstw wiejskich. Nie będzie możliwości odprowadzenia kanalizacją sanitarną wód opadowych, gnojowicy i nie oczyszczonych wstępnie ścieków przemysłowych. Ścieki będą doprowadzane do istniejącej kanalizacji w Gdowie, a następnie do oczyszczalni ścieków.
Część kolektorów głównych zaprojektowano w drogach gminnych. W przypadku zwartej zabudowy usytuowanej wzdłuż ulic rozwiązanie takie jest bardziej ekonomiczne ze względu na unikanie podwójnych kolektorów po obu stronach drogi. Ponieważ przez teren budowy przebiega droga wojewódzka i powiatowa konieczne było zaprojektowanie kolektorów głównych również na posesjach prywatnych. Ścieki z poszczególnych gospodarstw doprowadzone będą przyłączami do kolektorów.
W projekcie budowy kanalizacji sanitarnej zaplanowano jedną przepompownię ścieków. Nie będzie ona uciążliwa dla otoczenia, ponieważ jej sterowanie jest automatycznie i wymaga jedynie okresowego dozoru.
Całość zadania pn. „Budowa sieci kanalizacji sanitarnej w miejscowości Gdów – Grzybowa – Etap II i Fałkowice Etap I – część Gdowa” będzie kosztować 1 535 305,87zł. Prace wykonuje Przedsiębiorstwo Budowlano-Drogowe WĄS-BUD z Gdowa.
Źródła finansowania:
- dotacja z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013 – 629 223zł. (41% kosztów);
- pożyczka z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska – 356 000zł. (23% kosztów; po wykonaniu zadania istnieje możliwość umorzenia pobranej pożyczki);
- budżet gminy – 550 082,87zł. (36% kosztów).
Ostatecznego odbioru robót dokona komisja wyznaczona przez wójta gminy Gdów w obecności inspektora nadzoru i przedstawicieli wykonawcy. Komisja odbierająca roboty dokona ich oceny jakościowej na podstawie przedłożonych dokumentów, oceny wizualnej oraz sprawdzi zgodność wykonania robót z dokumentacją projektową.
MG
Na zdjęciu znajduje się działka, na której powstanie przepompownia. Przygotowany jest już zbiornik na ścieki. W najbliższym czasie zamontowane zostaną niezbędne urządzenia.