Menu

Witamy, dzisiaj jest Sunday, 24 November 2024 r. Imieniny: Emmy, Flory i Romana
RSS

Aktualności

  • Monday, 13 June 2011 r.

    110 lat OSP z Niegowici

    W minioną sobotę Ochotnicza Straż Pożarna z Niegowici obchodziła jubileusz 110 lecia działalności. Była to dobra okazja, aby przypomnieć historię straży i jej dokonań oraz wręczyć odznaczenia zasłużonym druhom.

    Strażacy – ochotnicy mają na swoim koncie wiele udanych akcji, dzięki którym ocaleli ludzie i ich dobytek. Małopolski Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie Andrzej Mróz w liście, który przysłał z okazji jubileuszu gratulował strażakom profesjonalizmu i poświęcenia zwłaszcza w walce z ubiegłoroczną powodzią. O odwadze niegowickich strażaków, którzy narażają życie ratując ludzi i ich mienie zgromadzeni usłyszeli natomiast z listu wicewojewody małopolskiego Andrzeja Harężlaka.

    Jacek Ambrożkiewicz powiatowy komendant Państwowej Straży Pożarnej w Wieliczce podziękował druhom za codzienną pracę na rzecz mieszkańców w myśl maksymy: „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek” - wypisanej na strażackich sztandarach. Wójt gminy Gdów Zbigniew Wojas docenił na forum zaangażowanie niegowickich ochotników w organizację
    i zabezpieczenie imprez i uroczystości gminnych. Głos zabrał także wicemarszałek Województwa Małopolskiego Wojciech Kozak. Pogratulował on włodarzowi gminy tak dobrze wyposażonych straży. Przypomniał on również o jedynym w Polsce programie
    pn. „Małopolskie Remizy”, który ma na celu wspomóc finansowo gminy w doposażeniu strażackich remiz.
    - Cieszę się, że wójt Wojas korzysta z tego udogodnienia i inwestuje w sprzęt dla ochotników. To ważne, aby tworzyć remizy na miarę XXI wieku – mówił na sobotniej uroczystości wicemarszałek.

    O historii OSP w Niegowici opowiadał jej prezes Andrzej Mleczko.
    Początki OSP w Niegowici sięgają 1901. Jej powołanie zawdzięczamy ówczesnemu kierownikowi szkoły Michałowi Kraweckiemu oraz miejscowym rolnikom: Andrzejowi Szostakowi i Tomaszowi Ziębie. Pierwszą poważną akcję strażacy  przeprowadzili w 1904 roku, kiedy to w Niegowici wybuchły dwa duże pożary. W jednym z nich doszczętnie spłonęło 17 zabudowań pozbawiając ludzi dachu nad głową. Za drugim razem, gdyby nie szybka reakcja ochotników, ogień strawiłby miejscowy kościół.  
    Pierwszą remizę straży wybudowano w latach 20. i 30. XX wieku w centrum wsi (niestety do naszych czasów nie zachował się ani jeden fragment budynku). Obecny Dom Strażaka powstał w latach 1976 –1982 i mieści się poniżej kościoła.
    OSP w Niegowici jako jedna z niewielu w regionie może pochwalić się aż dwoma sztandarami. Pierwszy ufundowali mieszkańcy Niegowici w 1928 roku, drugi zakupili druhowie pod koniec lat 80.

    Funkcję prezesa OSP w Niegowici od 1996 roku pełni Andrzej Mleczko.W uznaniu zasług, uchwałą Prezydium Zarządu Głównego Związku OSP RP, został on odznaczony Złotym Znakiem Związku. Złote odznaki "Za zasługi dla pożarnictwa" otrzymali: jedyna w gronie odznaczonych kobieta - Maria Mleczkowa oraz Andrzej Turakiewicz, Janusz Opiela, Kazimierz Kącki, Jan Satała, Stanisław Nowak i Stanisław Jelonek. Srebrne medale wręczono Marcinowi Strojnemu, Piotrowi Kalecie, Mieczysławowi Jelonkowi, Tomaszowi Turakiewiczowi, Aleksandrowi Wyporkowi i Janowi Angreckiemu, a brązowe Janowi Kasprzykowi, Waldemarowi Strojnemu, Łukaszowi Morajce i Krzysztofowi Kostuchowi. Odznaczenia wręczali: wicemarszałek województwa małopolskiego Wojciech Kozak, wiceprezes ZP OSP Ryszard Łanoszka i komendant PSP w Wieliczce Jacek Ambrożkiewicz.
    Odznakę "Wzorowy Strażak" od wczoraj mogą się pochwalić: Daniel Turakiewicz, Dominik Turakiewicz, Tomasz Jelonek, Przemysław Stopa i Michał Mardosz.
    Z okazji jubileuszu 26 strażakom, wśród których są i rekordziści służący 60 lat, przyznano odznaki za wieloletnią służbę. Będą one jednak wręczone przy innej okazji.

    W sobotniej uroczystości, która zgromadziła przed Domem Strażaka wzięły udział poczty sztandarowe OSP z gminy Gdów, a o oprawę muzyczną zadbała reprezentacyjna orkiestra dęta pod batutą Adama Czyżowskiego.

    AT

     

Galeria

Do góry Powrót